Potřebujete vyřešit prodej nemovitosti z dědictví a nevíte, co vše je potřeba promyslet? V článku si přečtěte, na co si dát pozor a v čem je prodej zděděné nemovitosti specifický.

S úmrtím blízkého člověka se kromě smutku pojí také řešení mnoha administrativních záležitostí a formalit. Jednou z nich může být nemovitost z dědictví. Pokud se rozhodnete pro její prodej, vyplatí se dodržet posloupnost jednotlivých kroků a nepodcenit zdánlivé maličkosti.

Prodej až po dokončení převodu z dědického řízení

Celé dědické řízení může představovat poměrně dlouhý proces. O naložení s pozůstalostí a komu připadne jednotlivý majetek, rozhoduje notář. Ten má za úkol naplnit dědickou smlouvu či závěť. Pokud žádný takový dokument neexistuje, přichází na řadě dědické právo podle zákona.

Pokud máte v plánu případný prodej, na samotnou realizaci si počkejte až po dokončení celého tohoto procesu. Dědické řízení vyžaduje odhad ceny nemovitosti.

Pozor na vznik dluhů za platby spojené s nemovitostí

Během průběhu dědického řízení se nemovitost dostává do jakéhosi zvláštního stavu, kdy vlastně nikomu nepatří, ale zároveň stále běží všechny povinné platby. Dejte si tak pozor, ať hradíte všechny pravidelné platby a zbytečně nevznikají sankce a poplatky z prodlení. Typicky jde hlavně o splátky hypotéky, zálohy za elektřinu, plyn či platby do fondu oprav v případě bytu.

Mnohdy se však úhrada těchto plateb nemusí vyplatit. Jde hlavně o situace, kdy je dědictví nejasné, nejste v příznivé finanční situaci, nebo má zůstavitel zároveň vysoké dluhy, které by byly zděděny i spolu s nemovitostí.

Připravte potřebné dokumenty pro prodej nemovitosti

Pro usnadnění samotného prodeje i jednodušší řešení potřebných formalit okolo dědického řízení si připravte některé dokumenty. Většinou je najdete na jednom místě, kde si daný člověk uschovával důležité záznamy. Hodit se vám budou tyto dokumenty:

  • Poslední vůle nebo závěť – tento dokument rozhodne o budoucím majiteli nemovitosti
  • Životní nebo úrazové pojištění
  • Pojištění domácnosti a nemovitosti – pokud pojištění není aktuální, vyplatí se sjednat nové
  • Stavební dokumentace – důležité je to hlavně při prodeji rodinného domu, kdy máte přímo povinnost předat kupujícímu stavební záznamy

Vyklízení a samotná příprava k prodeji

Protože veškeré zařizování nějakou dobu trvá a ztráta blízkého stále může být velmi emotivní, rozhodně není potřeba pospíchat s vyklízením nemovitosti. Na pomoc si můžete pozvat odborné firmy, ale i známé a přátele. Některé věci mohou být vhodné k dalšímu prodeji, jiné jsou naopak určené rovnou k vyhození. Během vyklízení také zničte či alespoň citlivě uschovejte některé důležité osobní dokumenty týkající se například bankovních účtů, kreditních karet a podobně.

Pokud chcete zvýšit šance na úspěšný prodej nemovitosti za nejlepší možnou cenu, pusťte se do vhodné přípravy. Nemusí jít o nákladnou rekonstrukci, ale pomohou i drobné úpravy. Konkrétně můžete provést například následující:

  • důkladný úklid nemovitosti
  • odstranění osobních předmětů
  • nově vymalovat
  • odstranit starý a poškozený nábytek

Obraťte se na realitního makléře

Každý prodej nemovitosti je svým způsobem specifický a zaslouží si precizní přístup hned od začátku. Tím, že oslovíte realitního makléře, zvýšíte šanci na hladké proběhnutí celého procesu. Poradí vám, co všechno si připravit před prodejem, připraví odhad ceny s optimálním nastavením tržní ceny a dále se postará o vytvoření zajímavého a lákavého inzerátu, který přiláká dostatečné množství zájemců. Při výběru kvalitního realitního makléře se spoluprací na exkluzivní smlouvu se ve výsledku nebudete muset téměř o nic starat.

Právní úskalí a prodej nemovitosti z dědictví

Když se rozhodnete pro prodej nemovitosti z dědictví, připravte se na několik právních náležitostí. V první řadě je důležité vědět, že jste dědicem celé nemovitosti. Pokud totiž dědíte pouze podíl, je nejlepší variantou domluva s dalšími dědici a následný prodej nemovitosti v celku. Na kupní smlouvě v tomto případě musí figurovat podpisy dědiců všech podílů.

Pro kupní smlouvu však nepotřebujete souhlasný podpis manžela nebo manželky, protože nemovitost získaná v rámci dědičného řízení nepatří mezi společné jmění manželů.

Dále si pohlídejte všechny další důležité kroky, jako jsou vytvoření advokátně správně kupní smlouvy a využijte úschovy peněz u notáře, advokáta či banky pro hladké a bezpečné vyřešení celého obchodu pro obě zúčastněné strany.

Jak je to s placením daní

Při prodeji nemovitosti z dědictví platí speciální daňové podmínky. Dříve platná dědická daň byla zrušena v roce 2014. Obecně je také prodej takové nemovitosti osvobozen od daně z příjmu. Pokud bude hodnota majetku oceněna na více než 5 miliónů korun, musíte již tuto skutečnost oznámit na finančním úřadě.

V případě, kdy se nemovitost prodá za větší cenu, než byla uvedena v odhadu zpracovaném pro dědickém řízení, musí být rozdíl těchto částek zdaněn 15 %. Platí zde však zákonná osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, kdy nemovitost budete vlastnit více než 10 let (s účinností od 1.1.2021 se tento „časový test“ prodloužil z dříve platných 5 let), nebo jste zde prokazatelně sami bydleli minimálně 2 roky.

Podobné příspěvky