Chcete koupit družstevní byt s nesplacenou anuitou? Co to znamená a na co se připravit? Přečtěte si úskalí pořizování často levnějších družstevních bytů. 

Koupě družstevního bytu se může jevit jako cenově výhodná možnost, jak v dnešní době sehnat nemovitost. Pokud se však do něčeho podobného pustíte, je dobré si předem pečlivě zjistit, co družstevní byt obnáší. A především, jestli není zatížen anuitou. O co jde a jaké důsledky má koupě bytu s anuitou?

Anuita družstevního bytu = nesplacený dluh

Družstevní byt je ve vlastnictví bytového družstva a anuita představuje zbývající část úvěru typicky spojeného s výstavbou celého domu. Tento dlouhodobý úvěr je samozřejmě rozdělen mezi jednotlivé byty. Koupit můžete relativně nový byt, kde bude anuita vyšší, ale i starší družstevní byt, kde je anuita téměř či kompletně splacena a je takzvaně nulová.

O přesnou výši nesplacené anuity se zajímejte ještě před podpisem rezervační smlouvy. Výše zbývající anuity totiž může být zanedbatelná částka, ale u novějších bytů se může jednat i o stovky tisíc korun.

Výhody družstevního bytu

I přesto, že na první pohled se koupě bytu v družstevním vlastnictví, a ještě s neplacenou anuitou jeví jako nevýhodná, je zde několik značných výhod, konkrétně:

  • Pořizovací cena bývá nižší
  • Anuitu je možné jednorázově uhradit a ušetřit tak na úrocích
  • Neplatíte daň z nemovitosti

Zajímavostí je, že bytová družstva se neřídí občanským zákoníkem, ale zákonem o obchodních korporacích.

Už ze své podstaty je jasné, že družstevní byt není možné zastavit pro účely hypotečního úvěru. Kupujete si totiž členský podíl v družstvu s právem k užívání daných bytových prostor. Dalším úskalím tak může být řešení financování. I přesto, že jsou družstevní byty průměrně levnější o 20 %, je výběr vhodných možností pro zaplacení kupní ceny omezenější. Přečtěte si, jak lze financovat koupě družstevního bytu.

Nesplacená anuita znamená i úroky 

Pokud je na družstevní byt nulová anuita, znamená to, že je vše splaceno a anuitní splátky jsou nulové. V případě, že je zde stále nesplacená anuitapočítejte s pravidelným splácením. Čím vyšší částka, tím více musíte doplatit.

Pravidelná měsíční splátka

Splácení anuity je možné vyřešit jednorázově. Častější variantou však je doplacení v podobě měsíčních splátek. Výši splátky je zpravidla možné upravit a přizpůsobit vašim možnostem a potřebám. Pamatujte ale na to, že jako u jiných úvěru, i zde se splátka skládá z jistiny a úroky ze zbývající částky. To znamená, že pokud si nastavíte malou částku na splácení na delší dobu, zaplatíte více na úrocích. 

V porovnání s bytem v osobním vlastnictví, kde každý měsíc pouze platíte za služby a energie, mohou být měsíční výdaje v družstevním bytě vyšší. Je tak otázkou, jestli je výhodné pořídit si družstevní byt s nesplacenou anuitou jen kvůli tomu, že je levnější v porovnání se stejným bytem v osobním vlastnictví.

Byt s nesplacenou anuitou má nižší tržní cenu

Byty s nesplacenou anuitou jsou zpravidla levnější už jen kvůli odečtení právě této nesplacené částky. Kromě pořizovací ceny totiž budou v dalších výdajích za byt hrát i částky na splacení anuity. V některých případech to však v inzerátu nemusí být jasně patrné a koupě družstevní bytu může při neopatrném jednání připomínat koupi zajíce v pytli.

Jak na převod bytu do osobního vlastnictví? Musíte splatit anuitu

Pokud se dostanete do bodu, kdy chcete byt převést z družstevního do osobního vlastnictví, je potřeba splatit zbývající anuitu vůči bytovému družstvu. Ale ani to nutně nemusí znamenat automatickou možnost pro bezproblémový převod do osobního vlastnictví, protože záleží i na regulích samotného družstva.

Podobné příspěvky