Nespoléhejte se na štěstí a vyberte si správné pojištění domácnosti nebo nemovitosti. V článku se dozvíte, jak se vzájemně liší a na co si dát pozor při sjednávání.

Pojištění majetku představuje jakousi jistotu, že v případě potíží, nečekaných havárií a pohrom dostanete finanční odškodné pro opravy či pořízení nových věcí. Sjednání vhodného pojistného produktu se vyplatí ve všech případech, kdy vlastníte nemovitost. Konkrétně pojištění domácnosti poslouží i jako ochrana vybavení nájemního bytu. A jaký je vlastně rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a pojištěním domácnosti?

Na co se vztahuje pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti může být uzavřeno pro byt či dům v případě, že jste majitelem. Plnění škod se týká všech pevných částí nemovitosti, což v praxi znamená například stěny, stropy, střecha, podlahy a podobně. V případě rodinného domu se pojistka může vztahovat také na garáž, zahradní domek, ale i celou chatu či chalupu.

Jaké škody hradí pojištění nemovitosti:

  • po výbuchu či požáru
  • po havárií vody z vodovodního řádu
  • poškození povodněmi
  • škody způsobené vichřicí nebo krupobitím
  • poškození vandalismem či vloupáním
  • po sesuvu půdy či zemětřesení

To, jestli vaše pojistka obsahuje všechny výše uvedené body a případně i něco navíc, zjistíte přímo v konkrétní pojistné smlouvě. Tu si důkladně prostudujte a pozornost věnujte také nastavení maximálních limitů pro náhradu škody.

Co kryje pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti můžete uzavřít i ve chvíli, kdy nejste majitelem domácnosti, ve které bydlíte. Vztahuje se totiž pouze na vnitřní vybavení a škody způsobené na pevných částech nemovitosti nehradí. V praxi to znamená, že si pojistíte pračku, lednici, veškerou elektroniku nábytek, osobní věci, sportovní vybavení a podobně.

Co nabízí pojištění domácnosti:

  • náhradu škody za odcizení či vandalismus věcí z domácnosti
  • náhradu za technickou poruchu
  • poškození věcí kvůli srážkám či povodním
  • úhrada servisu domácích spotřebičů do určité částky za rok
  • zkrat či přepětí, které způsobí poškození elektronických spotřebičů
  • může se vztahovat na pojištění věcí uložených ve sklepě

Co všechno spadá konkrétně do vaší pojistky, případně jaké jsou výjimky, které dané pojištění nekryje, zjistíte u své společnosti a ve sjednané smlouvě. Tak si vše pořádně prostudujte již při podpisu.

Potřebujete obě pojištění?

Spoléhat na štěstí je v případě nemovitostí a drahého vybavení domácnosti často velkým hazardem. Možná se nikdy nic nestane, ale stále je tu šance, že se přeci jenom něco přihodí a budete rádi za sjednanou pojistku, která vám ušetří nemalé problémy.

Kombinace pojištění nemovitosti a domácnosti zároveň se vyplatí v případě, že přímo vlastníte byt či dům, kde zároveň bydlíte. Pokud nemáte zároveň sjednanou hypotéku, ani jedno z těchto pojištění nepatří mezi povinná. Je tak jen na vás, jestli skutečně zvolíte obě varianty, případně pouze jednu. Největší jistotu a klid však získáte v případě kombinace obou s nastavením dostatečných limitů pro pojistné plnění.

Ne, stačí vám pouze pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti je vhodnou volbou v případě bydlení v nájemním bytě. Tehdy za nemovitost jako takovou zodpovídá majitel. Na vás ta zůstává hlavně starost o vybavení, což je součástí pojištění domácnosti.

Jak správně vybrat pojištění nemovitosti nebo domácnosti

U pojištění se zajímejte o výši pojistné částky. To je maximální suma, kterou dostanete od pojišťovny vyplacenou v případě vzniku škody uvedené v pojistných podmínkách. V případě pojištění nemovitosti pomůže se stanovením optimální částky odborný odhad. U pojistky domácnosti můžete využít součet hodnot veškerého vybavení, případně zjednodušený, ale méně přesný výpočet podle podlahové plochy. To, jakou maximální pojistnou částku požadujete, ovlivní výslednou cenu pojištění.

Prostudujte si nastavení limitů

Dalším důležitým parametrem jsou limity. Ty mohou být buď stanovené pevnou částkou (typicky například roční limit na servis domácích spotřebičů) nebo procentuálně pro danou kategorii. Limity se vztahují na pojištění elektroniky, cenností, zvířat, hotovosti v trezoru či například pro pojistné plnění v rámci povodní. Pokud máte v určité kategorii drahé věci, vyplatí se zvýšit odpovídající limit.

Porovnejte více nabídek pojištění

Pro výběr cenově nejvýhodnější nabídky si udělejte porovnání více poskytovatelů. Získáte tak přehled, kde nabízí, jaké podmínky. Mnohdy však platí, že nejlevnější nabídka nebývá nejlepší, takže si důkladně pohlídejte všechny možné parametry. Pokud si uděláte srovnání pouze na základě jednoduchého internetového portálu, může být výsledek jiný v porovnání s přímým jednáním s více poskytovateli pojištění.

Specifická situace nastává ve chvíli, kdy koupíte nemovitost na hypotéku. V takovém případě bývá nejlepší a nejjednodušší volbou pojištění nabízené přímo společností, u které máte vedený účet. Mnoho bank navíc přímo vyžaduje pojištění nemovitosti jako součást úvěru.

Na co si dát pozor u pojištění?

Sjednat správné a zároveň výhodné pojištění není vůbec jednoduché. Pohlídat si musíte mnoho parametrů, z nichž některé jsou blíže rozebrané v článku výše. Pomoci vám může i následující seznam.

V pojistné smlouvě si zkontrolujte:

  • maximální pojistná částka
  • jakých rizik se pojištění týká
  • nastavení limitů pro jednotlivé kategorie
  • jaké jsou výluky, na které se pojištění nevztahuje
  • na jak dlouho pojištění uzavíráte
  • s jakou četností pojistku platíte

Co se týká četnosti placení pojistky, typicky máte na výběr z intervalů jednou za rok, půlročně či čtvrtletně. V případě, že zvolíte variantu pouze s ročním placením, máte během roku jen jednu příležitost pro bezproblémové vypovězení pojistky. Možnost výpovědi pojištění k datu výročního dne sjednání je dostupná u všech poskytovatelů. Některé pojišťovny však nabízí výpověď při nejbližší platbě, což dále záleží na konkrétním nastavení pojistky.

Podobné příspěvky