Prodáváte svůj byt, dům nebo pozemek a přemýšlíte, jak budete prodej realizovat?
Pravděpodobně zvažujte, jestli si nemovitost prodáte sami a ušetříte na provizí realitní kanceláře, nebo si vyberete chytrého realitního makléře, který udělá pro vás maximum.
Bohužel v Česku mají realitní kanceláře a realitní makléři špatnou pověst.

Proto mnoho lidí, kteří se rozhodují prodávat nemovitost, přemýšlejí nad těmito dvěma možnostmi.

To vůbec není špatné.

Já to chápu a respektuji.

Je to zaviněno samotnými realitními kancelářemi a realitními makléři, kteří chtějí v tomto byznysu pořádně vydělat a zapomínají na to, že by majitelům nemovitostí měli hlavně pomoci.

Ale není realitka jako realitka.

Určitě jste četli ne jeden článek o tom, jak mladý pár přišel o byt nebo jak starší paní přišla o peníze, když prodávala sama svůj byt.

Bohužel toto je realita. V Česku se stále najde někdo, kdo doplatí na to, že si svoji nemovitost prodává sám bez zkušeností.

Nebo někdo prodává svoji nemovitost hluboko pod cenu, protože mu soused řekl, že tohle je dobrá cena.

Nemovitosti jsou častokrát náš nejdražší majetek, a proto je velmi důležité, abychom je neprodali pod cenu a aby prodej proběhl bez sebemenších problémů.

Nezoufejte, v tomto článku vám odhalím……

……co přesně si dávat pozor při prodeji své nemovitosti, pokud si ji chcete prodávat sami.

Aby se vám náhodou nestalo jako mnoha prodávajícím, že si mysleli, jak parádně ušetřil na provizi pro realitní kancelář, a přitom v konečném důsledku předělali několik tisíc eur jen proto, že se do prodeje své nemovitosti pustili sami.

Nikdo nechce být oklamaný nebo mít několik let špatný pocit, že svůj největší majetek prodal špatně a mohl mít více peněz.

A právě pro tyto důvody jsem pro všechny, kteří přemýšlejí o prodeji nemovitosti na vlastní pěst, připravil tento článek:

7 rizik, která musíte znát, pokud prodáváte nemovitost bez realitního makléře.

Věřím, že vám pomohou při prodeji každé jedné nemovitosti, kterou budete prodávat na vlastní pěst.

Nezáleží na tom, jestli prodáváte byt, dům nebo pozemek, věřím, že si na tato všechna rizika dáte velký pozor.

Připraveni?

Pojďme si společně projít každý jeden bod…

1. Prodávám srdeční záležitost – (prodejní cena).

Mohou se stát dvě věci.

Svou nemovitost prodáte hluboko pod cenu.

Jako jeden pán, který prodával svou garsonku.

Při setkání jsem prodejní cenu garsonky zvedl o 150.000 Kč. Majitel byl velmi skeptický, protože nevěřil, že garsoniéra se dokáže prodat za takovou cenu, protože mu sousedé řekli, že adekvátní cena za garsonku je úplně jiná. Kdyby mě neposlechl, přišel by o 150.000 Kč, za což si už můžete koupit jedno lepší ojeté auto. Garsonku jsme prodali za 6 týdnů.

Nebo svou nemovitost budete prodávat za přemrštěnou cenu.

Toto je nejhorší chyba při nastavování prodejní ceny. Je to pochopitelné a samozřejmé, že po letech se jistá citová vazba k nemovitosti vytvoří. Hlavně pokud jste v bytě nebo domě přežili část svého života, vychovali jste tam své děti, svépomocí jste si ho zrekonstruovali podle vašich představ z těžce našetřených peněz. Je to jasné, že na takové věci se nezapomíná.

Ale pozor!!! Právě toto vás může při prodeji nemovitosti připravit o peníze.

Častokrát si lidé kvůli citové vazbě k nemovitosti řeknou, že pro ně má nemovitost vysokou hodnotu, a proto si zeptají víc, než je její reálná hodnota.

Důležité je se od prodeje odosobnit a podívat se na to očima kupujícího. Nemovitost je zboží, které je výjimečné pro vás, ne pro kupujícího.
A pokud on uvidí, že cena je přestřelena, inzerát ani neotevře a můžete nabízet i nejkrásnější byt na světě.

Lidé často říkají: „Byt se nám velmi líbí, i bychom ho hned vzali, kdyby byl v reálné ceně a ne o 200.000 Kč dražší. Budeme hledat něco podobného v normální ceně. Doufáme, že se podobný ještě objeví.“

Stanovit správnou cenu své nemovitosti je náročné, ale chcete-li prodat rychle, musíte to překonat a uvědomit si, že ano, toto je maximální cena, kterou umím ptát za svou nemovitost. Jiná cesta bohužel neexistuje.

Cenu nemovitosti neurčujete vy ani váš soused, ale trh a samotný kupující, který je ochoten za vaši nemovitost zaplatit.

Je třeba provést podrobnou analýzu trhu. Musíte vědět jaké nemovitosti vám budou dělat konkurenci, za jakou částku se prodávají nemovitosti podobné té vaší, kolik dní se zdržely na trhu a nejdůležitější je nezaměřovat se na internetové ceny.

Na tohle pozor! Ceny na internetu a reálné ceny, za které se prodávají nemovitosti, jsou diametrálně odlišné.

Nastavíte-li cenu a vám se v prvních třech týdnech na nemovitosti neuskuteční ani jedna prohlídka, máte obrovský problém.

Kvalitní realitní makléři vědí, jak přesně nastavit prodejní cenu nemovitosti.

2. Nezáleží na tom, jaká je fotka.

Přemýšleli jste, jak budete postupovat při prodeji nemovitosti? Co mám udělat jako první? Na čem lidem při prodeji záleží? Je fotka důležitá?

Fotografie je nejdůležitější při prodeji jakékoli nemovitosti!!!

Pokud jste přemýšleli o vyfocení své nemovitosti na telefon, přijdete o několik desítek až stovek tisíc korun.

Čím horší fotografie, tím hůře vypadá vaše nemovitost. Pokud je na fotografii zachycen nepořádek, nevzbuzuje v lidech žádné emoce.

Promiňte, ale ve skutečnosti to vzbuzují jedinou emoci – znechucení.

A někdy zájemce ani neotevře inzerát.

Investujte do kvalitních fotografií, jedná se o prodejní obal nemovitosti. Pokud odfláknete prezentaci nemovitosti, bude velmi obtížné přimět lidi, aby si ji prohlédli.

Zaplaťte si kvalitního fotografa, který pro vás pořídí fantastický snímek nemovitosti.

Mohli jste se sami přesvědčit, co dokáže úprava nemovitosti a profesionální fotografie!

Než svou nemovitost vyfotíte, upravte ji.

Co tím myslím?

Představte si, že by se parfémy prodávaly v ve sklenicích na zavařování. Také by to nebylo příliš lákavé pro kupující. Proto se parfém prodává v luxusních lahvičkách, krásně se nafotí a nabízí v katalozích nebo vyniká ve výloze parfumerie.

To znamená, že i vy musíte připravit „obal“ své nemovitosti. To dokáže homestagingem.

Co je homestaging?

Úkolem homestagingu je ukázat vaši nemovitost v nejlepším možném světle. Nábytek a doplňky jsou umístěny domácím designérem tak, aby byl zobrazen plný potenciál a funkčnost nemovitosti. Jednoduše řečeno, vyšperkujte svou nemovitost

Až 31 % kupujících zvýšilo nabídku nemovitosti o 1-5 %, protože nemovitost byla vyšperkovaná.

3. Hodit to na bazoš zvládnu sám.

Efektivní prodej nemovitosti se skládá z několika kroků, které na sebe navazují. Jeden krok se neobejde bez druhého. Je velmi důležité, aby prodejní cena byla precizně a přesně nastavena.

Nezapomeňte však, že nejlepší první dojem uděláte díky profesionální fotografii.

Pokud chcete prodej své nemovitosti posunout ještě dále, můžete nemovitost prodat také prostřednictvím videa.

Pokud jste tedy nemovitost připravili k prodeji, je čas ji inzerovat.

Všechny inzertní portály jsou postaveny pro realitní kanceláře a je dokonce docela možné, že k některým z nich nebudete moci přidat svou nemovitost ani jako soukromá osoba. Je důležité také investovat do propagace a platit za zvýraznění nemovitosti, protože nemovitosti na první stránce jsou vnímány lépe než ty na osmé.

Musíte zahrnout co nejvíce reklamních portálů, aby vaši nemovitost vidělo několik tisíc lidí. Tímto způsobem oslovíte více zájemců, kteří se pobijí pro vaši nemovitost.

Už jste slyšeli o reklamě na sociálních sítích?

To je místo, kde reklama na nemovitosti funguje velmi dobře. Má to však jeden háček! Musíte to velmi dobře nastudovat, abyste mohli využít peníze za propagaci ve svůj prospěch.

4. Co je to za vědu udělat prohlídku bez realitní kanceláře?

Pokud chcete prodat svou nemovitost, musíte absolvovat několik prohlídek.

Kupující se přijde sám přesvědčit, zda je tato nemovitost pro něj ta pravá.

Na prohlídku je nutné se předem připravit, abyste vaši nemovitost odprezentovali tak, aby kupujícím spadla čelist.

Proč je to tak důležité?

Setkal jsem se nejméně se třemi kupujícími, kteří mi řekli, že nemovitost nekoupili kvůli špatně zvládnuté prohlídce.

Jak je to možné? Prostě! Uvedu několik příkladů, jak to vypadá na prohlídkách.

 1. Prodávající vám neukáže všechny pokoje ve své nemovitosti. Neukáže vám například ložnici, protože nechce, aby se někdo lezl do jeho soukromí.
 2. Prodávající spěchá při prohlídce, protože nestíhá, například posilovnu. Rychle projde nemovitostí s kupujícími a spěchá dál.
 3. Prodávající nestačil vám o nemovitosti nic říct nebo vám řekl věci, které ani nebyly pravdivé. Nevědomě nebo vědomě vás oklamal.

 

Jak byste se cítili? Pravděpodobně byste chtěli mít takové prohlídky co nejrychleji za sebou. Uvědomte si, že pokud chcete prodat nemovitost, musíte něco obětovat.

Víte, čeho se vyvarovat?

 1. Mám pocit, že na prohlídce nejsme vítáni. Usmívejte se a buďte milí. Několikrát ukažte kupujícím celou nemovitost, protože si přišli koupit své budoucí bydlení. Umožněte jim poznat nemovitost co nejlépe.
 2. Ale my jsme nepřišli koupit bordel! Jak by se vám líbilo, kdybyste kupovali auto a bylo zevnitř špinavé od bláta nebo byste kvůli špíně neviděli přes čelní sklo na silnici? VYČISTĚTE SVOJI NEMOVITOST! – (Teď asi řeknete, že je to samozřejmost, ale bohužel není.)
 3. Něco tu pěkně smrdí. Před prohlídkou nesmažte řízky, nekuřte uvnitř, ale naopak vyvětrejte a vyvoňte každou místnost tak, aby nemovitost byla čistá, svěží a voňavá.
 4. Ach, kéž by tam ty děti nelétaly a pes na nás neskákal! Pokud se chystáte na prohlídku, svěřte děti na tuto chvíli prarodičům nebo dobrým přátelům. Totéž platí pro psa! Já vím, je součástí vaší rodiny, ale může zničit drahé věci pro kupující nebo kupující se ho budou bát a ani nevstoupí do nemovitosti.

Neberte kontrolu na lehkou váhu, mnohokrát se mnoho věcí může pokazit a zcela odradit kupujícího od nákupu.

Nebo se na prohlídku připravíte, jak nejlépe umíte, a když přijde nerozhodný kupec, prohlídka bude právě ten moment, při kterém na něj vy a vaše nemovitost zapůsobíte a on se rozhodne koupit.

Neprovádějte prohlídky povrchním způsobem, protože to je při prodeji velmi důležitá věc. Takové chyby můžete pozorovat u mnoha realitních kanceláří, které chtějí mít prohlídky rychle za sebou a hodně vydělat.

5. Je mi jedno, kdo to koupí, zvláště pokud se to rychle prodá!

Prodávající se mi vždy chlubí, že za pár dní našli kupce, který projevil obrovský zájem o jejich nemovitost. Vždy jim odpovídám otázkou: „A máte také podepsané rezervační nebo kupní smlouvy?“

A 99 % prodejců mi odpoví: „Ne, ještě si teprve vyřizují úvěr a čekáme, co řekne banka.“

To je obrovská chyba, která vás může stát spoustu peněz a spoustu času.

Čekáte na kupce, který dva měsíce pobíhá po bankách a stále nemá úvěr a vy netušíte, zda vůbec může zafinancovat vaši nemovitost. Možná jen zkouší štěstí a tahá vás za nos.

Mezitím postupně ztrácíte všechny zájemce, protože stále čekáte na toho prvního, který vám po dvou měsících může říct:

„Banka mi nedala peníze, nezlobte se, ale já vaši nemovitost nekoupím.“

Finanční situace kupujícího je podstatná věc, která musí být jasná hned na začátku. Pokud má vážný zájem o koupi vaší nemovitosti, neměl by být problém vám sdělit, jak bude vaši nemovitost financovat, zda to bude v hotovosti nebo prostřednictvím hypotečního úvěru u konkrétní banky.

Realitní makléř může prostřednictvím řady otázek rychle zjistit, jak bude daný klient financovat koupi nemovitosti, v jaké bance a za jakých podmínek.

6. Na internetu najdu také kupní smlouvu.

Klasická pohádka, kde každý prodejce tuto část prodeje podceňuje.

„Koneckonců, stáhnu si smlouvu na internetu a nějak ji napíšu, aby byla dobrá.“

Stále říkám, že čím opatrnější budeme v této fázi, tím lépe. To je důležité, protože v kupních smlouvách je vše definováno.

Jak bude nemovitost financována a na jaké účty budou peníze zaslány, kdy nemovitost opustíte a kdy se do ní nastěhuje kupující. Zda jsou na nemovitosti nějaká břemena a kdy budou odstraněna, zda nemovitost není v exekučním řízení nebo zda není náhodou zastavena třetí straně.

To je jen malý zlomek komplikací, které mohou při psaní kupních smluv nastat. Jak jsem psal výše, určitě jste četli nejeden článek o tom, jak někdo přišel o nemovitost jen proto, že nemovitost prodával sám bez realitní kanceláře.

Realitní kancelář přesně ví, co má být ve smlouvě, ale i tak kupní smlouvy píší právníci, kteří dokáží vyřešit i ty nejzamotanější případy, a vy se nemusíte bát, že by se něco mohlo pokazit.

Buďte opatrní, když vám kupující řekne, že má právníka. Mnohokrát je smlouva napsána právě ve prospěch kupujícího a vy, jako prodávající, jste v nevýhodě.

Kupní smlouva by měla být sepsána tak, aby žádná ze stran nebyla znevýhodněna.

7. Takže už mám peníze na účtu a konečně to mám za sebou.

Omyl!

Stále máte nejméně 11 povinností, které musíte udělat.

Nemůžete jen tak pustit nemovitost z ruky a o nic se nestarat.

CO MÁM JEŠTĚ UDĚLAT, ABY BYLO VŠE V POŘÁDKU?

Já, všichni klienti, pomáhám a pomáhám při plnění všech těchto důležitých povinností.

Řekla jsem si, že vytvořím nástroj pro lidi, aby nezapomněli na věci, které je třeba udělat po koupi jejich vysněného domu.

Co je třeba udělat po koupi nemovitosti?

 1. Sepište si mezi sebou přejímací protokol
 2. Přihlaste se u správce bytového domu
 3. Přihlaste se k odběru energií
 4. Přihlášení TV a rádia – (licenční poplatky)
 5. Změna trvalého pobytu
 6. Pořiďte si nový občanský průkaz
 7. Hlášení zdravotní pojišťovně
 8. Hlášení OSSZ
 9. Přihlaste se k platbě za komunální odpad
 10. Zaplaťte daň z nemovitosti
 11. Měli byste také přemýšlet o pojistné smlouvě

 

Jak prodat nemovitost rychle a za nejvyšší možnou cenu?

Každý prodávající chce prodat svou nemovitost za nejvyšší možnou cenu a samozřejmě co nejrychleji.

K dosažení těchto cílů je však nutné znát celý proces prodeje nemovitostí, o kterém mnoho majitelů neví. Bez zkušeností s prodejem nemovitostí a pochopení toho, jak funguje trh, může být obtížné dosáhnout požadovaných výsledků při prodeji vaší nemovitosti.

Kvalitní realitní makléři využívají při prodeji nemovitostí prodejní systém, který vylepšují řadu let, a proto vám kvalitní realitní makléř pomůže:

 • Okamžitě zvýšit prodejní cenu Vaší nemovitosti o 1-5%
 • dosáhnout až 3x většího zájmu o Vaši nemovitost ve srovnání s konkurencí
 • oslovit až 11 000 kupujících
 • s metodou za pomocí, které prodáte nemovitost do 26 dnů
 • udělat prohlídku, která u kupujících zaboduje na 100%

 

Když se potkávám s lidmi, kteří prodávají své nemovitosti úplně sami, slyším jen, jak se jim je nedaří prodat a volají jim jen realitní kanceláře, které si jen rychle vyfotí jejich nemovitost a odjedou. Ale nejhorší je, že se jim neozývají žádní kupující.

To se stává poměrně běžně a každý den, pokud při prodeji své nemovitosti prodávající nepoužívají moderní prodejní techniky.  Bez použití těchto prodejních technik prodávají prodávající své nemovitosti klidně i po dobu 6 měsíců, bez jakéhokoli výsledku.

Pak se stane, že jejich nemovitost je nabízena dlouhou dobu, a to má pak negativní vliv na cenu. Majitelé jsou pak nuceni snížit cenu o 5 % a 10 % z prodejní ceny.

S těmito moderními technikami můžete prodat svou nemovitost rychleji a za nejvyšší možnou cenu. Vím to, protože tyto techniky sám používám při prodeji nemovitostí.

Chcete také prodat svou nemovitost rychle a za cenu, kterou chcete?

I při prodeji vaší nemovitosti vám ZDARMA pomůžu.

Získejte BEZPLATNOU REALITNÍ KONZULTACI na míru a prodejte svou nemovitost s nejlepším možným výsledkem>>>

Co je to realitní konzultace?

Jedná se o 60minutovou individuální konzultaci, ve které Vám osobně pomohu s prodejem Vaší nemovitosti ZDARMA.

Ještě jste nezačali prodávat svou nemovitost?  Během konzultace se společně podíváme na Vaši nemovitost a řeknu Vám, jak podle moderních technik prodat vaši nemovitost rychle a za cenu, kterou chcete vy.

Prodáváte svou nemovitost a nemůžete ji prodat?

Během konzultace společně projdeme celou váš inzerát, najdeme v něm všechny nedostatky a odstraníme je tak, aby kupující okamžitě začali volat na váš inzerát.

Nebo…

… Zeptejte se mě na cokoliv o nemovitosti během konzultace, například i na toto:

Chci prodat svou nemovitost: Co mám udělat, abych nemovitost prodal s nejlepším možným výsledkem?

Podle čeho nastavím cenu a jak prodám svou nemovitost za cenu, kterou chci já a nemusel kupujícím dávat žádnou slevu?

Moje nemovitost je prodávána několika realitními makléři, ale stále nemohu prodat nemovitost. Proč tomu tak je?

Je lepší prodat nemovitost s realitním makléřem nebo bez něho?

Samotná konzultace je zdarma a na jejím konci (pokud jsem 100 % přesvědčen, že vám mohu pomoci) získáte i možnost mé placené pomoci.

Podobné příspěvky